Choď na obsah Choď na menu
 


Vyučovanie a predmety

 Na Rokforte trvá jeden školský rok 40 dní, t.j. od 7. dňa prvého mesiaca do 16 dňa druhého mesiaca (ak má prvý mesiac 30 dní tak trvá do 17 dňa druhého mesiaca). Letné prázdniny sú vždy od konca roka po 1.deň v novom mesiaci (takže okolo 15 dní a potom je zápis). Zápis na predmety trvá presne jeden týždeň. Je to vždy prvý týždeň prvého mesiaca (začiatok školského roku). Študent nájde formulár na zápis v rubrike Zápis na predmety. Počas zápisu môže študent formulár kedykoľvek zmeniť. Ak študent nestihne zápis: Ostane v ročníku, v ktorom je a po skončení šk. roku sa mu snáď podarí ďalší zápis stihnúť alebo v prípade, že vopred vie o svojej neprítomnosti, môže vopred kontaktovať Ministra čarodejníckeho vzdelávania, aby ho zapísal na vybrané predmety. Vianočné prázdniny budú od 25.4. školy do 27.4. 26.4. budé Štedrý deň, takže bude aj Štedrá večera.

Učebné látky nájdu žiaci v učebniach spolu s formulárom, kde môžu odoslať domácu úlohu. Počas školského roka študenti nájdu v učebni 4 učebné látky s domácou úlohou (t. j. 10 dní, jedna úloha).
Žiaci získavajú za vypracovanie domácich úloh známky. Známky sa premieňajú na body, aby sa dalo určiť, či žiak prešiel ročníkom, alebo nie. Známky sú však iné ako v muklovských školách.


Známky a počet bodov za ne:
V (výborný) = 120 bodov
P (prekonáva očakávania) = 95 bodov
D (dostatočný) = 70 bodov
S (slabý) = 30 bodov
H (hrozný) = 10 bodov
T (troll) = -5 bodov
X (nevypracované úlohy) = -50 bodov

Ak chcete ukončiť ročník a prejsť do ďalšieho, musíte získať istý počet bodov. Každým ročníkom sa to zvyšuje, to znamená, že sa musíte prihlásiť vždy na viac predmetov. V 5. a 7. ročníku je odlišný systém známkovania, keďže žiaci robia skúšky V.Č.Ú. a M.L.O.K.y (pozri knihu v knižnici "V.Č.Ú. a M.L.O.K.-y").

Počet bodov, ktoré potrebujete na prestup:
z 1. do 2.roč. - 200 bodov
z 2. do 3.roč. - 350 bodov
z 3. do 4.roč. - 500 bodov
z 4. do 5.roč. - 650 bodov
z 5. do 6.roč. - 850 bodov (V.Č.Ú.)
zo 6. do 7.roč. - 1000 bodov
zo 7. roč. na kvalifikovaného čarodejníka - 1200 bodov (M.L.O.K.)

Ak sa študent zapíše na predmet a nebude na hodinách pracovať, za každú úlohu, ktorú nevypracuje mu bude odobraných 50 bodov za každý predmet, na ktorom nepracoval a dostane trest. Ak však študent včas podá profesorovi vysvetlenie, prečo nepracoval, nedostane žiadnu známku, žiadne body. Ospravedlnenie, že ste sa zapísali na priveľa predmetov a nestíhate je neplatné! Mali ste si rozmyslieť, či to budete zvládať alebo nie.

A študent získa na konci roka viac o 1000 bodov ako potreboval, preskočí jeden ročník. Napríklad, ak prvák, ktorý potrebuje na prestup 200 bodov získa viac ako 1200 bodov preskočí 2.ročník a pôjde rovno do 3.ročníka. Pozor: Ak je žiak v 4. alebo 6.ročníku, nemôže preskočiť, pretože sa robia V.Č.Ú. skúšky a M.L.O.K.-y .

Žiaci sa nemusia zapísať na rovnaké predmety ako minulý šk. rok! To znamená, ak ste sa v 1. ročníku zapísali na Dejiny mágie, nemusíte v nich pokračovať aj ako druháci. Je to vec vášho výberu.

Zoznam predmetov a ich popis:

 

 Aritmancia

Alebo mágia čísel, je jedným z najstarších odvetví mágie. Každé číslo je vraj opradené určitou čarovnou mocou. Súčty čísel, alebo ich polohy v rôznych tabuľkách vytvárajú neviditeľnú silu, ktorú sa na aritmancii naučíte zachytiť.

Astronómia

Čo môže byť krajšie ako atramentovomodrá obloha posiata tisíckami trblietavých hviezd? Astronómia je veľmi zaujímavý predmet, ktorý vás na chvíľu prenesie do sveta nekonečného vesmíru.

Čarovanie

Čarovanie je jeden z najobľúbenejších a zároveň najdôležitejšich predmetov vôbec, od ktorého sa odvíjajú mnohé ostatné. Študenti sa tu učia základy narábania s prútikom, jednoduché i zložité kúzla potrbné pre každodenný život.

Dejiny mágie

Pre mnohých študentov sú dejiny mágie fascinujúcim predmetom. Veď nahliadnutie do histórie môže pomôcť zmeniť budúcnosť k lepšiemu. Na tomto predmete sa odhaľujú tie najtajnejšie a najskrytejšie zákutia našej minulosti.

Elixíry

Dôležitým odvetvím mágie je príprava rôznych odvarov a elixírov. Na tomto predmete sa naučíte ako schovať do obyčajného flakónu lásku i nenávisť, poznanie i zabudnutie, život i smrť. Je to predmet vyžadujúci štipku nadania.

Herbológia

Pre niekoho vŕtať sa v zemi nemusí byť zaujímavé, no v rastlinách sa schovávajú mnohé tajomstvá. Rastliny vraj majú vlastnú dušu a ak ju čarodejníci dokážu pochopiť, odmenia sa nám za to svojou neobyčajnou magickou silou.

Legilimencia
"V hlave iného človeka vidíme rôzne obrazy, jeho spomienky ale aj veci, ktoré sa nestali." Na tomto predmete budeme hľadať také obrázky, ktoré by mohli byť pre nás užitočné a mohli by nám dopomôcť k napredovaniu. Budú sa hľadať aj obrázky pre spestrenie rokfortskej atmosféry.

 

 

Obrana proti čiernej mágii

Čeliť temným veciam, ktoré častokrát poriadne nepoznáme je neľahké. Tento predmet vás pripraví na to postaviť sa im, vyžaduje si však sústredenie, silnú myseľ a odvahu.

Oklumencia
"Oklumencia je magická obrana mysle proti vniknutiu zvonka." Mnohým sa stáva, že si nedokážu poradiť s neodbytnými myšlienkami, otravnými kamarátmi, problémami s rodičmi, v škole. Ak sa chcete naučiť orientovať sa vo svojej psychike, zvládať bežné záťažové stresové situácie a vedieť si poradiť v spoločenských situáciách, je tento predmet pre vás ako stvorený. Spája v sebe vedomosti z teórie vychológie, psycheligencie a iných odborov príbuzných oklumencii. Predmet je vhodný pre všetkých, ktorí si chcú rozšíriť svoje obzory a napredovať v psychickom rozvoji. Pozor, práca v tomto predmete ako aj na domácich úlohách si môže vyžadovať náročné sústredenie, emócie, kreativitu a optimistickú chuť zmeniť samého seba...

Starostlivosť o zázračné tvory

"Starať sa o tvory, ktoré potrebujú našu pomoc." Presne toto je náplň tohto predmetu. Budeme sa učiť o mnohých zázračných zvieratách , ktoré vám možno aj ukážeme. Zapíšte sa a nebudete ľutovať .

Staroveké magické znaky

"Na tomto predmete sa pozriete späť do minulosti a budete študovať staroveké znaky, ktoré tu zanechali naši predkovia." To znamená, že sa pozrieme na to, čo si ľudia myslia o veciach, ktoré sa stali na Rokforte.

 

 

 

 

 Transfigurácia

Princípom Transfigurácie je premena jednej hmotnej veci na druhú. Je to dosť ťažký predmet, ktorý si vyžaduje dokonalé sústredenie a magickú zručnosť.  

 Veštenie

Veštenie je predmet, ktorý sa nenaučíte. Možnosť nahliadnuť do budúcnosti je dar skrytý niekde hlboko v nás a veštebie ho len pomáha nájsť a zdokonaliť. Tí, čo majú v sebe štipku talentu si tento prdmet určite obľúbia.

 

 

ObrazekŽivot a zvyky muklov

 

Ak s nimi chceme nažívať, musíme ich najprv spoznať a naučiť sa o veciach, ktoré su pre nich také bežné a pre nás také nepochopiteľné. Tento predmet je dôležitý hlavne pre žiakov z čisto čarodejníckych rodín.